Staráte sa doma o imobilného pacienta? Čo by ste mali vedieť? II.

Staráte sa doma o imobilného pacienta? Čo by ste mali vedieť? II.

Prinášame vám druhú časť užitočných tipov, ako dopriať vášmu blízkemu plnohodnotný a kvalitný život aj napriek pohybovým obmedzeniam.

Precvičujte telo

Aby ste udržali vášho blízkeho v čo najlepšej kondícii, mali by ste dbať na pohybové cvičenia. Rehabilitácie sú preto dôležitou súčasťou domácej starostlivosti. Ideálnym riešením je osloviť odborníka, ktorý vám poradí a pomôže nastaviť cvičenia pre rozhýbanie končatín tak, aby bolo telo pacienta v adekvátnej kondícii, bez následkov dlhodobého pobytu na lôžku. 
Nemenej dôležité je psychické zdravie pacienta, preto nezabúdajte komunikovať a hľadať riešenia pre vyplnenie voľného času. Pomôcť môže televízia, literatúra, u veriacich aj zabezpečenie duchovných potrieb.

Dôsledne sledujte pitný režim

Dospelý človek, ktorý počas dňa nepodniká vyššiu fyzickú námahu, by mal vypiť približne 2,5 litra tekutín. Týka sa to aj pacientov s inkontinenciou, ktorí často zo strachu z pomočovania môžu vodu odmietať. Nie je to správne. Čím menej tekutín totiž prijímame, tým koncentrovanejší je moč, preto môže byť ťažšie ho udržať. Adekvátny pitný režim môže pomáhať  aj pri inkontinencii. Najvhodnejšia je pramenitá, nesladená voda bez bubliniek.

Nezabúdajte na správnu hygienu

Hydratáciu potrebuje aj pokožka, najmä zrelá a namáhaná. Únik moču môže pokožku dráždiť a poškodzovať, preto je dobré používať inkontinenčné pomôcky, ktoré majú pH 5,5 a obsahujú aloe vera, ktoré na pokožku pôsobí upokojujúco. Vložky a nohavičky MoliCare sú vytvorené s ohľadom na mimoriadne potreby inkontinečných pacientov, preto okrem vysokej absorpcie spĺňajú všetky podmienky správnej starostlivosti o pokožku.

Predchádzajte poškodeniam kože

Pacientov na lôžku ohrozuje aj vznik takzvaných dekubitov – preležanín. Tvoria sa dlhodobým pôsobením tlaku na dané miesto a neustálym kontaktom s podložkou. Predchádzať im môžeme nielen dodržiavaním dôslednej hygieny a používaním kozmetiky pre namáhanú pokožku, ale aj pravidelným polohovaním pacienta.

Pozrite si inštruktážne video, ako správne polohovať imobilného pacienta.

https://youtu.be/MVjsIDUZxyQ

Prečítajte si viac tipov na domácu starostlivosť o imobilného pacienta.
 

24. apríl 2020

Súvisiace články

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni