Ako si poradiť s častým močením a bolesťou pri močení?

Ako si poradiť s častým močením a bolesťou pri močení?

Prebúdzate sa uprostred noci s pocitom nutkania na močenie? Obávate sa dlhých ciest kvôli častému močeniu či pociťujete bolesť alebo pálenie pri močení? Existuje niekoľko spôsobov, ako sa s problémami spojenými s močením vyrovnať.

Záchod vždy na dosah?

Časté močenie i nutkanie na močenie a bolesť s tým spojenú pociťujú ženy i muži, a to najmä s pribúdajúcimi rokmi. U mužov je potreba častého močenia, resp. nutkanie na močenie, spojená s problémami s prostatou. Ženy trápi časté močenie, ale i ľahšia inkontinencia, hlavne po pôrode, a tiež s pribúdajúcim vekom a s hormonálnymi zmenami v menopauze.

Čo je to časté močenie a koľkokrát za deň je „už veľa“?

Ak máte potrebu chodiť na záchod častejšie ako 8krát za deň a nevypijete viac tekutín, ako obvykle. Typickým prejavom je, že sa vám na záchod chce už 15-30 minút po predchádzajúcom vymočení, ale dostanete zo seba iba malé množstvo moču.

Príznakov, ktoré signalizujú problémy s močením a začínajúcu inkontinenciu, je niekoľko. Jedným z nich je napríklad nutkanie na močenie každú polhodinu, tzv. urgentná inkontinencia, keď nestihnete dobehnúť na záchod, či spomínané nočné močenie častejšie ako raz za noc.

Čo je príčinou častého močenia?

V prvom rade problém častého močenia či ľahkého úniku moču nepodceňujte. Vaše telo sa vám snaží naznačiť, že niečo nie je v poriadku.

Príčiny môžu byť rôzne: inkontinencia močových ciest, močový kameň, zväčšená prostata, zúžená močová trubica, zápal močových ciest, či v horšom prípade nádor močového mechúra.

Ťažkosti sa môžu prejaviť aj po chirurgickom zákroku v oblasti močových ciest. A niekedy môžu indikovať problémy súvisiace s nervovým systémom (Parkinsonova choroba, roztrúsená skleróza, a iné ...).

Ako si poradiť s častým močením?

  • Začnite úpravou životného štýlu – mnohokrát pomôže redukcia hmotnosti, obmedzenie príjmu alkoholu a kofeínu.

  • Sledujte intervaly močenia a zapisujte si ich (založte si tzv. mikčný denník).

  • Posilňujte svoje panvové dno – ideálne sú Kegelove cviky, ktoré môžete cvičiť kedykoľvek a kdekoľvek.

Ďalšou možnosťou sú lieky, ktoré znižujú nutkanie na močenie. V prípadoch poškodenia močového mechúra zápalom či chirurgicky, sa poraďte s lekárom, akú ďalšiu liečbu zvoliť.

Nezabúdajte ani na inkontinenčné pomôcky

Pokiaľ sa k vašim ťažkostiam s častým močením a bolestiach pri močení pridala i inkontinencia, nemusí to znamenať koniec aktívneho života. Moderné inkontinenčné pomôcky sú spoľahlivé a diskrétne. Základom je zvoliť si vhodné inkontinenčné vložky či iné zdravotné pomôcky. Poradiť sa môžete so svojim lekárom, ktorý vám odporučí najlepšiu variantu.

Chcete si vyskúšať inkontinenčné pomôcky MoliMed a MoliCare? Napíšte nám a získajte 2 vzorky inkontinenčných pomôcok zadarmo.

Súťažte s Moliklubom

Zapojte sa do súťaže s Moliklubom a vyhrajte! Môžete súťažiť v našej pravidelnej mesačnej súťaži, alebo skúsiť šťastne v súťaži, ktorú vyhlasujeme každý polrok.

Ako na to?

·         Zaregistrujte sa do Moliklubu.

·         Odpovedzte správne na otázku a ste v hre.

Byť členom Moliklubu sa vyplatí, pretože: 

·         Získate prístup k videonávodom Kegelových cvikov na posilnenie svalov panvového dna.

·         Získate prístup do odbornej poradne.

·         Môžete súťažiť o hodnotné ceny.

·         Získate vzorky inkontinenčných pomôcok zdarma.

·         Pošleme vám príručku o starostlivosti v domácom prostredí.

28. jún 2018

Súvisiace články

Inkontinencia ma prekvapila

Možno sa to stalo i vám. Na ten trápny pocit, keď ste si prvýkrát všimli únik moču, asi tak ľahko nezabudnete.  Až do štyridsiatky  som si myslela, že mňa sa inkontinencia netýka, a že je to skôr záleži…

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni