Buďte pripravení: Ako na ťažkosti s prostatou?

Buďte pripravení: Ako na ťažkosti s prostatou?

Máte zväčšenú prostatu? Nejde o nič nezvyčajné. Benígna hyperlázia - nezhubné zväčšenie prostaty, sa vyskytuje až u 40 % mužov nad 50 rokov a pravdepodobnosť jej výskytu sa zvyšuje priamo úmerne s vekom. V ktorých prípadoch je potrebná operácia a v ktorých pomôžu vhodné pomôcky?

Ako rozpoznať príznaky?

Zväčšovanie prostaty je prirodzený jav, ktorý sa u mužov začína najmä okolo 30. roku života. So stúpajúcim vekom môže priniesť komplikácie. Príznaky sú ľahko rozpoznateľné – prostata, ktorá sa zväčšuje, vyvíja tlak na močový mechúr, čo vplýva na intenzitu aj frekvenciu močenia. V mnohých prípadoch spôsobuje benígna hyperlázia aj únik moču, takzvanú urgentnú inkontinenciu.

Pri miernych prejavoch inkontinencie sa odporúča najmä obmedziť návyky nesprávnej životosprávy, ako je pitie alkoholu, fajčenie, ale aj pitie kávy. Zdravší životný štýl môž byť cestou, ako sa celkom zbaviť inkontinencie. Pomôcť môžu tiež cviky panvového dna či pravidelná masáž prostaty.

Únik moču pod kontrolou

Ak sa prejavia problémy s únikom moču, môžete využiť pomôcky špeciálne vyvinuté pre mužov z radu MoliCare Men, ktorý zahŕňa pomôcky pre občasný ľahký únik moču, ale aj pre stredný a ťažký stupeň inkontinencie. Všetky produkty sú vyvinuté špeciálne pre mužov, sú diskrétne, pohodlne sa nosia a pomáhajú dostať únik moču pod kontrolu.

Únik moču je dostatočným dôvodom navštíviť lekára, ktorý poradí nastaviť vhodnú životosprávu, liečbu, vhodné pomôcky. Ak sa návštevy obávate, vyskúšajte najskôr nášho Sprievodcu výberom pomôcok.

Kedy je potrebná operácia?

Zmena životosprávy však nezaberá v každom prípade a často je jediným východiskom práve chirurgický zákrok. Lekár o ňom rozhodne až v prípade, že nezaberá liečba alfablokátormi, liekmi na uvoľnenie svalov prostaty a močového traktu. 

V dnešnej dobe už chirurgický zákrok nemusí byť strašiakom, je možné podstúpiť menej invazívnu formu bez rezu, ktorú umožňuje endoskopický zákrok, laparoskopický zákrok, alebo laserovú operáciu. O forme zákroku však musí rozhodnúť špecializovaný lekár. Pokiaľ patríte medzi rizikových pacientov, zrejme sa nevyhnete tradičnej chirurgii.

Nezabudnite, že najlepšou obranou je prevencia. Pravidelné prehliadky u urológa môžu pomôcť predísť vzniku závažnejším komplikáciám a ušetriť vám mnoho starostí. Všetko, čo potrebujete vedieť o vyšetrení sa dozviete v našom článku.

16. január 2020

Súvisiace články

Inkontinencia u mužov

Čo spôsobuje inkontinenciu? Inkontinencia môže vzniknúť z rôznych príčin. Ochabnutie svalov panvového dna je najčastejší dôvod, prečo inkontinencia trápi hlavne ženy. Tehotenstvo a pôrody sú pre svaly pa…

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni