Príčiny úniku moču – ako vzniká inkontinencia?

Príčiny úniku moču – ako vzniká inkontinencia?

Téma úniku moču je stále svojím spôsobom tabu. Pritom skúsenosť s ľahkou inkontinenciou má vo svojom živote až 50 % žien a približne 30 % mužov. Slabý únik moču môže nastať pri smiechu, kašľaní, športe, miernej záťaži, jednoducho kedykoľvek a kdekoľvek. Stalo sa to už aj vám?

Príčiny vzniku inkontinencie sú rôzne – operácie, popôrodné problémy, zväčšená prostata – to je len niekoľko pôvodcov neželaného úniku moču. Pozrime sa na príčiny, ale tiež na možnosti liečby rôznych druhov inkontinencie.

Začnite riešením príčiny, výsledky sa dostavia!

Ženy trpia inkontinenciou najčastejšie následkom pôrodu. Komplikovanejšie pôrody, ochabnuté panvové svalstvo či chirurgické zákroky sa podpíšu na vzniku neželaného úniku moču. Inkontinencia sa u žien objavuje častejšie aj s pribúdajúcim vekom, za čo môže pokles hladiny estrogénu.

Inkontinencia u mužov je spojená hlavne s problémami zväčšenej prostaty.

Inkontinencii sa dá však predchádzať  alebo ju výrazne zmierniť! Ak sa u vás inkontinencia objavuje ojedinele, môže to byť následok akútneho zápalu močových ciest, infekcie, či hormonálnej nerovnováhy. V každom prípade je dobré poradiť sa s praktickým lekárom či gynekológom alebo urológom.

3 základné typy inkontinencie

Príznaky úniku moču môžu určiť, akým typom inkontinencie trpíte. Najčastejšie 3 typy úniku moču sú:

  • Stresová inkontinencia, je to najrozšírenejší typ, kedy k úniku moču dochádza pri fyzickej aktivite, napr. pri behu, stúpaní do schodov, zdvíhaniu ťažkých predmetov, ale i pri kašľaní či smiechu.

  •  Urgentná inkontinencia, to je náhly pocit nutkania na močenie, ktoré nevieme ovládať vôľou. Mnohokrát nás zastihne i v priebehu noci.

  • Zmiešaná inkontinencia nastáva, ak sa u vás objavujú príznaky stresovej i urgentnej inkontinencie.

Ako bojovať s inkontinenciou?

  • Prvým krokom je vhodná životospráva – stres, nepravidelná strava, fajčenie ani alkohol vám k riešeniu úniku moču nepomôžu, práve naopak.

  • Pravidelné cvičenie na posilnenie svalov panvového dna odporúčajú lekári, ale i samotní pacienti, ktorí svaly panvového dna posilňujú. Vyskúšajte špeciálne Kegelove cviky. Môžete ich cvičiť doma, v práci i na ulici – proste kdekoľvek a kedykoľvek!

  • Vyskúšajte Venušine guličky – existujú rôzne typy, ktoré vám môžu pomôcť s ochabnutým svalstvom panvového dna. Nebojte sa ich vyskúšať.

  • Používajte správne zdravotné pomôcky – hygiena a pohodlie, na tie by ste mali pri inkontinecii myslieť obzvlášť. Vhodné inkontinenčné pomôcky vám pomôžu cítiť sa príjemne a robiť to, čo vás baví bez obmedzení. 

Ak vás trápi únik moču, vyskúšajte zdravotné inkontinečné pomôcky. Poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom a zvoľte si produkt, ktorý vám pomôže cítiť sa pohodlne a v suchu v každej situácii.

Súťažte s Moliklubom

Zapojte sa do súťaže s Moliklubom a vyhrajte! Môžete súťažiť v našej pravidelnej mesačnej súťaži, alebo skúsiť šťastne v súťaži, ktorú vyhlasujeme každý polrok.

Ako na to?

·         Zaregistrujte sa do Moliklubu.

·         Odpovedzte správne na otázku a ste v hre.

Byť členom Moliklubu sa vyplatí, pretože: 

·         Získate prístup k videonávodom Kegelových cvikov na posilnenie svalov panvového dna.

·         Získate prístup do odbornej poradne.

·         Môžete súťažiť o hodnotné ceny.

·         Získate vzorky inkontinenčných pomôcok zdarma.

·         Pošleme vám príručku o starostlivosti v domácom prostredí.

28. jún 2018

Súvisiace články

Ľahká inkontinencia

Tento zdravotný problém je charakteristický občasným únikom moču, tzv. po kvapkách. Môže sa objaviť i pri vyššej fyzickej námahe, kýchnutí, kašlaní alebo v tehotenstve, a to 1 až 2x denne. Ľahká inkontinencia zna…

Menopauza a inkontinencia

Čo je menopauza Menopauzou označujeme obdobie v živote ženy, keď dochádza k útlmu funkcie vaječníkov, znižuje sa tvorba estrogénu a progesterónu. Menštruácia postupne slabne, predlžujú sa intervaly a nakoniec …

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni